W dniu 23 stycznia 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji derogacyjnej w sprawie umożliwienia Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do 152 grup towarów oraz rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej. Projekt przewiduje, że Polska ma prawo stosować obowiązkowy split payment w okresie od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r. Obowiązkowy split payment nie obejmie wszystkich przedsiębiorców, będzie on dotyczyć jedynie transakcji dokonywanych w niektórych branżach (podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce) pomiędzy podatnikami.
- obowiązkowy split payment dotyczyć będzie wyłącznie transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikami (B2B), które podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce;
- obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności objęte zostaną określone towary oraz usługi;
- obowiązkowy split payment dotyczyć będzie wyłącznie transakcji rozliczania za pomocą przelewów bankowych;
- podmioty zagraniczne rozliczające transakcje za pomocą przelewów bankowych podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce zobowiązane będą do otwarcia rachunku bankowego w Polsce;
- obowiązek umieszczenia informacji na fakturze o stosowaniu obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności
W projekcie decyzji znajdziemy wykaz towarów i usług, których będzie mógł dotyczyć obowiązkowy split payment wraz z przypisanymi im symbolami PKWiU. Katalog jest długi, a znajdziemy w nim np.:
- – oprogramowanie,
- – procesory, telefony, konsole do gier, aparaty, komputery, odpady,
- – usługi budowlane,
- – usługi instalacyjne,
- – wyroby stalowe, złoto inwestycyjne, metale,
- – rury,
- – oleje, węgiel, brykiety,
- – części samochodowe.
Projekt decyzji oraz załącznika z wykazem towarów i usług można znaleźć tutaj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex:52019PC0010.