kancelaria biegłych rewidentów choszczno sp. z o.o.


... podatki, księgowość, badanie bilansu...

... audyt, doradztwo gospodarcze ...

Od nowego roku przedsiębiorcy, którzy nie będą potrzebowali potwierdzenia, że zarejestrowali się do VAT zaoszczędzą 170 zł. Powód? Zniknie konieczność jego uzyskania, co bezpośrednio przełoży się na niższe koszty założenia firmy.

Złożenie VAT-R wiąże się z opłatą skarbową

Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej należy zadbać o dopełnienie wielu formalności. Przede wszystkim tych, do których przyszłego przedsiębiorcę obligują przepisy. W przypadku czynnych podatników VAT jednym z istotniejszych obowiązków jest złożenie druku zgłoszeniowego VAT-R. To na tym dokumencie urząd skarbowy potwierdza rejestrację VAT.

Cała procedura wymaga uzyskania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-5, co kosztuje 170 zł. Wymagane jest, by taka opłata została wniesiona jeszcze przed złożeniem VAT-R. Dowód zapłaty trzeba dołączyć do dokumentów zgłoszeniowych.

Tyle że w praktyce nie każdy przedsiębiorca potrzebuje potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego do VAT.

Potwierdzenie zgłoszenia do VAT tylko dla zainteresowanych

Już za niecały miesiąc dla części osób założenie firmy będzie tańsze niż gdyby robiły to przykładowo dzisiaj. Przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. likwidują obligatoryjną konieczność uzyskania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego. Przedsiębiorcy, którzy nie będą go potrzebowali unikną wniesienia 170 zł opłaty skarbowej.

A co w przypadku tych, którym takie zaświadczenie będzie potrzebne w działalności? Potwierdzenie rejestracji jako podatnik VAT będzie w dalszym ciągu wydawane. Urzędnicy zrobią to jednak wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Jeśli przedsiębiorca zechce uzyskać zaświadczenie będzie musiał uiścić opłatę za jego wydanie w wysokości 170 zł.

Arkadiusz Caryk 2 grudnia 2014

Źródło: Uzyskanie potwierdzenia rejestracji VAT nie będzie obowiązkowe.

Kontakt

prezes:
tel. 663401073

wiceprezes:
tel. 691846473

sekretariat:
tel. 957657221

księgowość:
tel. 957689905
fax:957689904

---------------------------
e-mail: kancelaria@wchoszcznie.pl
---------------------------------------------------
Kancelaria Biegłych Rewidentów
Choszczno Sp.z o.o.

ul. Wojska Polskiego 2a
73-200 Choszczno

NIP 594-13-96-180


KRS 0000141262

<
Zastrzeżenie prawne:

Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za treść dokumentów i informacji publikowanych na tym blogu oraz za ich zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Użytkownik korzystając z dokumentów i informacji publikowanych na tym blogu czyni to na własną odpowiedzialność i ryzyko.