kancelaria biegłych rewidentów choszczno sp. z o.o.


... podatki, księgowość, badanie bilansu...

... audyt, doradztwo gospodarcze ...

 

Sejm przyjął ustawę, która wprowadza opłatę za korzystanie ze służbowego auta. Będzie stała bez względu na pojemność silnika i wyniesie 200 złotych miesięcznie.

Nowelizacja znajduje się w ustawie o ułatwieniach w wykonywaniu działalności gospodarczej. W przypadku, gdy samochód jest wykorzystywany przez część miesiąca, płatność wyniesie 1/30 kwoty za każdy dzień. Należność zostanie doliczona do miesięcznego podatku pracownika od jego wynagrodzeń z tytułu pracy. Nie doprecyzowano jednak, czy opłatę można naliczyć, gdy pracownik autem służbowym dojeżdża do pracy.

Niejasne przepisy

Przepisy, które regulowały wcześniej opłatę za korzystanie z auta służbowego były niejasne. Kryterium, według którego wyliczano świadczenie, było oparte o zasady wynajmu podobnego samochodu z wypożyczalni. Było to dodatkowym kłopotem, bo przedsiębiorca musiał znaleźć stawki, według których musiał wyliczyć opłatę. W związku z tym, wiele firm nie wyliczało świadczeń, co kwestionowały później kontrole Urzędów Skarbowych.

Co jeszcze dla przedsiębiorców?

Wśród kolejnych ułatwień, które będą korzystne dla pracodawców, znalazły się zmiany w obowiązku wykonywania wstępnych pracowniczych badań lekarskich. Dodatkowo zostanie wprowadzony pakiet portowy, który zwiększy konkurencyjność polskich portów. Procedury importowe w nich mają trwać nie dłużej niż 24 godziny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – do 48 godzin.

Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy mają zaoszczędzić 900 mln złotych już w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy.

Przepisami zajmie się teraz Senat.

Autor: pp//km / Źródło: tvn24bis.pl

Żródło: Używasz służbowego auta prywatnie? Trzeba będzie zapłacić 200 złotych miesięcznie – TVN24 BiŚ.

 

Kontakt

prezes:
tel. 663401073

wiceprezes:
tel. 691846473

sekretariat:
tel. 957657221

księgowość:
tel. 957689905
fax:957689904

---------------------------
e-mail: kancelaria@wchoszcznie.pl
---------------------------------------------------
Kancelaria Biegłych Rewidentów
Choszczno Sp.z o.o.

ul. Wojska Polskiego 2a
73-200 Choszczno

NIP 594-13-96-180


KRS 0000141262

<
Zastrzeżenie prawne:

Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za treść dokumentów i informacji publikowanych na tym blogu oraz za ich zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Użytkownik korzystając z dokumentów i informacji publikowanych na tym blogu czyni to na własną odpowiedzialność i ryzyko.