Nie warto czekać na ustawowy termin zwrotu podatku VAT skoro istnieje możliwość prawie „ekspresowego” zwrotu tego podatku.
Zgodnie z art. 87 ust. 2 Ustawy o podatku VAT „zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika
Przedsiębiorca, który nie dokonał czynności podlegających opodatkowaniu na terenie Polski, na zwrot VAT-u może liczyć dopiero w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.
Jednak istnieje przywilej zwrotu podatku ciągu 25 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika wynikający z art. 87 ust. 6 pkt 1 Ustawy VAT. Aby z niego skorzystać należy spełnić poniższe kryteria:
- Faktury dokumentujące kwoty należności , do dnia złożenia deklaracji muszą zostać przez podatnika w całości zapłacone, bądź jak wynika z wyroku NSA z dnia 2 czerwca 2011 r. (I FSK 1075/10) w całości owa zapłata może polegać również na kompensacie wierzytelności.
- Podatnik zobowiązany jest złożyć wraz z deklaracją podatkową osobny wniosek o zastosowanie przyspieszonego zwrotu. Wniosek ten nie musi być „umotywowany.
Podsumowując powyższe kryteria, sprawą dyskusyjną jest okres, a raczej zakres branych pod uwagę faktur zakupowych dokumentujących kwoty należności , do dnia złożenia deklaracji , które muszą zostać przez podatnika w całości zapłacone lub kompensatą rozliczone.
WSA we Wrocławiu w wyroku z 22 listopada 2004 r., (I SA/WR 4444/02), podkreślił, że podatnik ubiegający się o przyspieszony zwrot musi opłacić w całości wszystkie faktury ujęte w deklaracji za dany okres. Takie samo stanowisko zajął WSA w Gliwicach w wyroku z 12 października 2010 r., (III SA/GL 1313/10).
Jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie orzeczenia wynikającego z wyroku NSA z dnia 11 marca 2013 r. (I FPS 5/12). Który wskazuje iż zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni jest możliwy, jest zapłata dotyczy łącznie należności za faktury dotyczące danego okresu rozliczeniowego, jak też za faktury z poprzednich okresów rozliczeniowych, o ile mają wpływ na rozliczenie wykazane w deklaracji podatkowej.
Mając powyższe na uwadze, decydując się na zwrot w terminie 25 dni podatku VAT, należy sprawdzić rozliczenia dotyczące faktur dokumentujących kwoty należności , które w całości zostały zapłacone z uwzględnieniem „kwoty nadwyżki z poprzedniej deklaracji”, o ile ona występuje w bieżącej deklaracji VAT .
Z wieloletniej praktyki wiem, że organ podatkowy najprawdopodobniej zweryfikuje zasadność przyspieszonego zwrotu podatku VAT po przez czynności sprawdzające, dlatego należy zachować szczególna ostrożność w dokumentowaniu zapłaty bądź kompensacji faktur.
Nie warto czekać na ustawowy termin zwrotu podatku VAT skoro istnieje możliwość prawie „ekspresowego” zwrotu tego podatku i dlatego zachęcam do częstszego stosowania tej szybkiej formy rozliczenia z Urzędem Skarbowym.
Opracowanie: Krzysztof Skworcow
Źródła:
- Zubrzycki „Leksykon VAT 2014”
- Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. Serwis Doradztwa Podatkowego – nr 000272 – 3 listopada 2014 r. Strona 7 z 38